Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
1.7.2003, Zdeněk Kabát, článek
Po relativně dlouhém klidu v serverové oblasti se opět objevily nové produkty. Jsou to procesory Intel Itanium 2 s jádry Madison a Deerfield, nový Xeon s jádrem Gallatin a od AMD pak Opterony série 100 a 800. Pokračuje tedy architektura IA64, IA32 i AMD64…
lumex (7) | 18.3.200423:20
nevi nekdo jestli opteron 146 ma vsobe pametovi radic na ddr333? nebo 400?
Odpovědět0  0
Libor Chocholaty | 1.7.200311:08

<i>...frekvenci, kterou Opteron zatím postrádá, vytáhne.</i>

Jen tak pro zajimavost, Opterony jsou mezi 64-bitovymi procesory provozovany na nejvyssich frekvencich. Maximum je 1,8GHz (jak sami pisete), ostatni uvadim pro srovnani:
AMD Opteron <b>1,8</b>GHz
Intel Itanium <b>1,5</b>GHz
Sun UltraSPARC <b>1,2</b>GHz
IBM Power4 <b>1,7</b>GHz
HP PA-RISC <b>875</b>MHz
HP Alpha <b>1,25</b>GHz

Ted mi reknete, kdo koho ma dohanet co se pracovni frekvence tyce. Myslim, ze byste si meli dat vic prace se zjistovanim skutecnych vykonovych parametru bud procesoru nebo hotovych sestav. Uvadet treba maximalni pametovou prenosovou rychlost, vykonnost ve SpecInt, SpecFP, TPC-x, pomerech vykon/cena a podobne. Jinak je to proste zvaneni o nicem.

Navic proc uvadite dalsi informace jen o Itaniich? Cozpak neexistuji dalsi platformy? Navic Itanium je ve stejne pozici jako ostatni 64-bit procesory, protoze jsou nekompatibilni s x86 svetem (kompatible mod neberu, protoze je dost na prd).

Odpovědět0  0
Morte | 1.7.200314:48

ad frekvence - v principu jde o to, ze Opteron je koncipovan hlavne jako konkurence Xeonu, at uz s jadrem Foster nebo Gallatin. A jak bylo zminovano pri jeho uvedeni, aby byl Opteron jasnym premozitelem Xeonu, chybi mu jeste stupinek ve frekvenci. Preci jen Xeony nyni sahaji na 3GHz hranici.

Dale, tezko bychom shaneli konkretni vykon novych procesoru ke dni jejich uvedeni. Vyjimkou byl napr. zminovany Opteron, ke kteremu se soustredilo tolik medialni pozornosti, ze byl zapujcen na recenze velkym serverum.

A proc uvadime jen Itania? Je to tim, ze je na ne soustredena nejvetsi pozornost (vite, Intel je Intel). Jiste ze tu mame dalsi jako je UltraSPARC, Power5, Alpha apod., o kterych se cas od casu take zminujeme, ale Intel je, at chceme ci ne, v centru deni.

Na druhou stranu, kdyby se nasel autor, ktery by byl ochoten se venovat 64-bitum v plne siri, byli bychom radi. Takto se na SHW omezujeme na ty podstatne, dalo by se rici i "komercnejsi" informace...

Odpovědět0  0
Libor Chocholaty | 1.7.200315:28

Ach jo. Vy porovnavate hrusky s jabkama. 32bit procesor se 64 bit procesorem a jeste porovnavate ne jejich vykon v nejakych benchmarcich, ale jejich hodinove frekvence. Rekl bych, ze tyhle procesory (a vsechny ostatni) jsou urcene k necemu jinemu, nez k zavodum v dosazeni co nejvyssiho taktu hodin. Prece nemuze byt tak obtizne sehnat si informace o datove propustnosti, latenci ziskani prvnich dat, vykon v nejakych benchmarcich.

Mam pocit, ze tyhle radobyrecence se delaji bud pro lenost autora nebo s nejakym cilem. Nekdo neco rekne v televizi a ostatni o tom mluvi taky, protoze se o tom mluvilo v televizi, tak at mam taky carku, ze jsem nebyl pozadu. Vzdyt Intel je nejlepsi, to kazdy dobre vi. A kdo pochybuje, tomu to reknem znovu. Nezalezi na vysledcich, zalezi na tom, co se rika v televizi, v radiu, na svete hardware. Ach jo. Kdy tohle skonci? Obavam se vsak, ze ve svete skutecnych serveru jmeno Intel zatim mnoho neznamena. Stejne jako AMD. Jasne Intel ma oproti AMD vyhodu (mozna) protoze investoval uz miliardy dolaru do Itania a dokonce se nejaka prodala. Pomerujeme-li Itanium, Xeon a Opteron ma Intel ve srovnani s AMD daleko horsi pomer vykon/cena.

Jsem zvedavy, jak se budou Opterony prodavat a jak velky kolac a ktereho trhu ziskaji.

Odpovědět0  0
Morte | 1.7.200318:22

Ale ale, nezda se mi, ze bych nekde v prispevku srovnaval 64-bitovou architekturu s 32-bity. Opterony i Xeony jsou postaveny na architekture x86 a AMD64 je vicemene "bonus" (resp. Opterony nelze kvuli teto technologii zarazovat mezi ciste 64-bity, jak jiste uznate). A vykon porovnavat podle frekvence? Ne tak uplne, vychazim z benchmarku, ktere hovori o tom, ze Xeon DP 2,80GHz je priblizne stejne vykonny jako Opteron 242. A prave z toho lze usoudit, ze podarilo-li by se presedlat hure skalovatelny Opteron na frekvenci 2,0GHz (coz se asi brzy stane), mel by byt v DP serverech nejvykonnejsi.

Dale, slovo recenze (v jakekoliv slozenine :) neni na miste, protoze zde jde o ciste zpravodajstvi. Komentare typu "nekdo neco rekne v televizi" jsou docela vystizne, abych pravdu rekl. Proste pokud nenarazite na informacni server zabyvajici se servery a jejich procesory, vzdy uvidite prevaznou vetsinu informaci o Intelu ci AMD a ostatni (IBM, Sun, HP) jen okrajove. Takto to chodi a bohuzel to pak vypada, ze servery na nicem jinem nebezi. Ono je to take dane ctenarskou zakladnou a prednost se dava hardwaru pro sirsi vrstvy a nikoliv pro spolecnosti s 32-cestnymi servery s procesory Alpha. Ostatne, pokusim se v dalsich clancich zminovat i fakt, ze Intel ma mezi nejvykonnejsimi servery zatim slabe postaveni.

Odpovědět0  0
Libor Chocholaty | 2.7.20039:38

No jasne, nechame zbytecnych putek.

Btw. jestrli myslite treba UltraSPARCy jako ciste 64 bitove procesory, tak jimi taky nejsou. Jsou taky rozsirene z 32 bitu. Ono prilis nezalezi na tom, zda je procesor navrzeny jako ciste 64 bitovy, nebo vychazi z 32 bitoveho a umoznuje spoustet 32 bitovy kod bez ztraty vykonosti. Spis jde o implementaci, jak dobre je to udelano a jake jsou moznosti do budoucna. Zpetna kompatibilita neni problem jen x86 sveta. Tezko nekoho presvedcite, aby vsechno zahodil a koupil si novy stroj, prot ktery bude muset kupovat vsechno znovu. Tomuzete udelat u novych prodeju, kde zadne servery jeste nemaji, ale ve firme, kde uz nejake provozuji, tak hrozi, ze se vam vysmeji, protoze by museli budovat vsechno znovu. To je myslim jeden z duvodu, proc se Itania spatne prodavaji. Intel si ve sve aroganci myslel, ze je dost silny, aby to prosadil. Vypada to, ze to nakonec prosadi, ale cena, kterou za to musi zaplatit, je priserna. Myslim, ze muze byt celkem zajimave, az se akcionari zeptaji, kam se podely ty miliardy dolaru, ktere stal vyvoj Itania a kdy se vrati. Nechtel bych byt v kuzi cloveka, ktery to bude vysvetlovat. :-)

Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.